The Producers levererar högt på ny låg nivå

The Producers levererar högt på ny låg nivå

Musikalen The Producers bygger på Mel Brooks film som på svenska är känd som ”Det våras för Hitler”. En film som blivit musikal som blivit musikalfilm. Det är en djupt satirisk musikal som driver bland annat om nazismen och Andra Världskriget.

Den misslyckade Broadwayproducenten Max Bialystock får besök av sin revisor Leo Bloom efter ännu en katastrof. Musikalen han producerade hade premiär och sista föreställningen på samma gång. När Bloom går igenom räkenskaperna konstaterar han att Bialystock gjorde vinst på föreställningen tack vare att det blev en flopp. Ur ett hypotetiskt resonemang dyker planen upp att producera en ännu större flopp och därmed få en ännu större vinst. Det gäller bara att få tag på ett dåligt manus, en dålig regissör och dåliga skådespelare. En garanterad flopp. Vad kan gå fel?

Det sceniska

Det är en, enligt mig, en genert ganska sparsmakad dekor. En del av kostymerna är däremot mer påkostade. Nog för att det framgår var de olika scenerna utspelar sig men det hade varit trevligt med lite mer påkostad dekor. Där är sånt som förhöjer upplevelsen.

UB UB UB UB UB UB

Framträdande och sång

Det är mycket duktiga skådespelare i föreställningen. Duktiga sångare och dansare. Ett par ensemblenummer finns och det är roligt att se scenen explodera i sång och dans.

Ingen av skådespelarna sticker ut, utan alla håller jämn och hög nivå.

UB UB UB UB UB UB

Avslutande omdöme

Det jag uppskattar med denna uppsättning är så klart igenkänningen från både film och andra uppsättningar. Men det är också roligt att det har gjorts vissa ändringar och tillägg. Sådana förändringar som tar föreställningen till ny råare nivå, men ändå med glimten i ögat.

Det finns på något sätt ett mått av orimlighet att man viker sig av skratt till råa skämt om nazismen och vad som hände under Andra världskriget. Men trots hur världen ser ut idag gör musikalen ett man glömmer verkligheten för en stund och bara skrattar.

En kul bonus är de drinkar som komponerats mef kopplingar till musikalen.

Trots den besvikelse jag kände över den stundtals tråkiga dekoren så är detta en fullträff.

UB UB UB UB UB UB

Lämna en kommentar