Almedalsveckan på gång – vecka 27

Almedalsveckan på gång – vecka 27

 

En mycket internationell vecka lämnar jag nu. Förvisso började veckan med kommunfullmäktigemöte och debatter. En bra debatt kring budgeten för kommande år där jag tycker att det blev tydligt att vi, De borgerliga, är de som står för utveckling och satsningar för Trelleborgs framtid. Hela mötet kunde jag inte vara med på då jag fick bege mig till Kristianstad och mötet kring Greater Copenhagen. Det blev också startskottet på den internationella veckan för min del.

Kommunförbundet Skånes årliga kommunledningsresa som i år gick till Emilia Romagna-regionen i Italien gick av stapeln på tisdagen. Bologna, Reggio Emilia och Ravenna var städerna som besöktes. Några kulturella evenemang klarade vi av, såsom stadsrundvandringar och besök på Ferrari-museet. Huvudfokus för resan var så klart välfärdsfrågorna. Intressant att få deras syn på skola, vård, migration och omsorg. Ibland behöver vi lyfta blicken för att se hur vi själva har det och hur vi agerar i olika sammanhang.

Åter i Trelleborg så hade jag en delegation från Dengta på besök i Trelleborg. Efter denna träff blev det att hasta till Trelleborgen för att planera nästa veckas vikingavigsel. Efter det var det fest för kusin Victoria som igår konfirmerades. Idag hade jag en vigsel, som förrättades på engelska. Så, det har varit en internationell vecka genomgående.

 

Veckan som kommer är ingen vanlig vecka. Det är ALMEDALSVECKAN 

 

Måndagen den 29 juni

Besök från Kina

Reser till Almedalen

Mingel på Maritima mötesplatsen

Mingel med Rikshem

Mingel med Förpacknings- och tidningsåtervinningsindustrin

Mingel med Pacta

Tal i Almedalen av statsminister Stefan Lövfén (S)

Mingel med 2030-sekretariatet

Aspekta bjuder på Skånskt gemyt i Almedalen

 

Tisdagen den 30 juni
Trelleborgsdagen

Trelleborgs kommuns seminarium  – Ekonomiskt bistånd är en avgörande tillväxtfaktor

Trelleborgs kommuns seminarium – Organisationsutveckling ledde till 100 % fler i självförsörjning. Talare är bland annat jag, kring hur vårt förändrade arbetssätt leder fram till att fler trelleborgare kommer i arbete. Från bidragstagare till bidragare.

Trelleborgs Hamn AB:s seminarium – Vilket hänsyn tar Sverige till EU:s transportpolitik i sin infrastrukturplanering?

Mingel på Maritima mötesplatsen

Mingel med Skogsindustrierna

Mingel med Offentliga affärer

Tal av Ebba Busch Thor (KD)

Mingel med Fastighetsägarna

Robotkampen med mingel hos Industriföretagen

 

Onsdagen den 1 juli

Westanders mingel

Mingel på Maritima mötesplatsen

Mingel med Rikshem

Tal av Jimmie Åkesson (SD)

 

Torsdagen den 2 juli

Moderaternas ekonomisk-politiska seminarium

Mingel med Moderaterna

Tal av Gustav Fridolin (MP)

MiljöAktuellts mingel

 

Fredagen den 3 juli

Reser hem från Almedalen

Möte med den politiska referensgruppen kring rekrytering av kommundirektör

Vigsel

Vikingavigsel på Trelleborgen

Vigsel

 

Lördagen den 4 juli och Söndagen den 5 juli

Slaget på Trelleborgen

 

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s