Snart är julen här – vecka 47
Årets festligaste vecka lägger jag bakom mig. Först ut i festligheterna var Gasellgalan i Malmö när Dagens Industri utser de företag som har haft bäst tillväxt under årets som gått i Skåne och Blekinge. Kul att två företag hemmahörande i Trelleborgs kommun fanns bland de 111 företag i Skåne som Gasellföretag. Än roligare var det att Reppu Svets & Montage AB hamnade på plats åtta i Skåne. Stråheds i Anderslöv kom på plats 36, vilket också är en bra placering.
- Dagens Industris Gasellgala på Malmö Live
- På plats på Dagens Industris Gasellgala i Malmö
- Två av 111 Gasellföretag i Skåne är från Trelleborg
- Trelleborgs kommun gratulerar Gasellföretagen
Festligheterna fortsatta på torsdagen då det var dags för Trelleborgsgalan. Fantastiskt roligt att galan fortsätter och kul att så många duktiga personer finns i kommunen. Många nominerande och många vinnare. Grattis till alla 🙂
- Förra årets uppstickare, Katarina Ivholt på Dannegården, berättar om året som gått.
- Gustaf Larsson på TIMO Office blev årets företag 2015 på Trelleborgsgalan
- Woody Bygghandel blev årets företag på Trelleborgsgalan
- Fribergs cykel blev årets uppstickare på Trelleborgsgalan
- Årets kraftsamlingspris gick till Reppu Svets & Montage
- Regissör Jan Troell intervjuas av konferencier Jörgen Flink på Trelleborgsgalan
- Alla vinnare på Trelleborgsgalan 2016 hyllas
- Tack för i år. Sist ut från Trelleborgsgalan
Veckan i övrigt var full av möten, både interna möten och med externa parter. En delegation från Kina, från staden Shouzhou i Shanxiprovinsen var på besök. En mycket engagerad och intresserad delegation som ställde många frågor.
Gjorde förresten ”comeback” i kommunstyrelsens arbetsutskott under onsdagen. Jag som person kom tillbaka dit, men det var i en helt ny roll, tjänstemannarollen. Fick föredra mitt första ärende som tjänsteman som ska behandlas politiskt. Fick också möjlighet att informera om läget i näringslivet i kommunen.
Veckan som kommer bjuder på
Måndagen den 21 november
Stabsmöte
Näringslivsutskottet
Styrelsemöte med Rotary
Årsmöte med Rotary
Tisdagen den 22 november
Studieresa till Kungsbacka
Onsdagen den 23 november
Studieresa till Kungsbacka
Torsdagen den 24 november
Besök från Kina
Möte i Etableringsgruppen
Min första träff som mentor åt en ensamkommande kille
Fredagen den 25 november
Träffar AB TrelleborgsHems ledningsgrupp för samtal kring näringslivsfrågor
Möte kring tillgänglighet och näringsliv
Lördagen den 26 november
Siste Novemberfirandet vid Akademiska Föreningen med spexet Cook
Söndagen den 27 november
Första advent och därmed Julskyltningssöndagen
- Isbanan är på plats. På lördag är det livat och glatt på Stortorget
- Rådhuset är julpyntat