Den traditionella trippen till London – vecka 50
Julen är traditionernas tid. En ganska nyskapad tradition är att jag drar iväg före jul till London. Ett par dags flykt från vardagen till en pulserande storstad. Vandrar runt på gatorna och besväras av alla människor som dräller omkring där. Kanske köper mig några julklappar, kanske bara njuter av att vara iväg en stund från vardagen. Passar på att gå på musikaler av hög klass och njuter av julmarknader, bland annat i Hyde Park. Jag trodde inte jag skulle få chans i år, men lyckades klämma in en semesterdag och drar iväg i slutet på veckan. London är en av få Europeiska huvudstäder jag besöker återkommande, men det är mest för stadens breda utbud av musikaler.Men först ska det jobbas.
Veckan jag lägger bakom mig var helt klart annorlunda än tidigare veckor. Jag hade en praktikant, Oskar. Förutom att han skulle följa med mig på lite olika möten och tillställningar så fick han en egen arbetsuppgift att genomföra. En marknadsundersökning kring köpvanorna hos personalen på Rådhuset. Kul att ha sällskap under veckan och jag hoppas han uppskattade det han fick uppleva.
Veckan som gick hade lite allt möjligt i sitt sköte. Interna möten kring upphandling och hur vi ska kunna utveckla våra Kina-besök. Frukostmöte med Trelleborgs Företagarklubb och Trelleborgs FF samt studiebesök på ett e-handelsföretag. Väldigt spretig vecka, men ändå rätt så vanlig ur mitt perspektiv.
Lördagen innehöll både en positiv överraskning och en negativ. Vid ett antal tillfällen har jag varit på Östra Grevie Folkhögskola och upplevt att de serverar god mat i visst överflöd. I lördags var upplevelsen den motsatta. Däremot överraskade eleverna positivt när de var duktiga och professionella under sin julkonsert. Kul också att kunna ta tåget till tillställningen tillsammans med föräldrarna. Ett sätt att fira att julen är i antågande men även att det nu är ett år sedan Pågatågen började rulla på Trelleborgsbanan.
Veckan som kommer bjuder på
Måndagen den 12 december
Informationsmöte kring kommunledningsförvaltningens organisation 2017
Sexmånaderskontrollen efter ögonoperationen
Julavslutning med Rotary
Tisdagen den 13 december
Luciamorgon på Rådhuset
Kommunledningsgruppen inklusive julavslutning
Onsdagen den 14 december
Vellinge kommuns frukostmöte
Företagsbesök
Glöggmingel hos Trelleborgs Allehanda
Möte med regionala utvecklingsdirektören Mikael Stamming tillsammans med kommundirektören
Torsdagen den 15 december
Staples Connect Roadshow i Malmö
Träff med min adept Ahmad
Flyger till London
Fredagen den 16 december
Semesterdag i London
Musikalen Matilda
Lördagen den 17 december
London
Musikalen School of Rock
Söndagen den 18 december
Återkomst till Trelleborg och start på julpaniken