Välkommen juni – vecka 22
Om vecka 21 ska sammanfattas med ett ord blir det Shanghai. Får jag två ord blir det Skånebäst.
Jag vill nog påstå att sedan den 1 oktober har jag kört på i högt tempo på nya jobbet som näringslivschef. Har inte lagt någon större tid på ledighet, kopplat bort vardagen. Det hände i veckan.
Fast, först körde jag på ända in i kaklet. Måndagen började med mitt första möte som ordförande för Citysamverkan. Känns som vi är ett bra gäng i styrelsen som är kreativa och drar åt samma håll. Förvisso med olika ingångar men med samma mål. Bra start på dagen.
Efter stabsmöte och en kreativ trevlig lunch fick jag tid att jobba undan lite saker. På eftermiddagen träffade jag Erik Hultgren från Svenskt Näringsliv i Skåne. Mötet var bokat sedan lång tid och anledningen var resultatet i deras undersökning om företagsklimatet. Jag hade tidigare sett att vi lyft oss rejält. Fick information att vårt lyft var bäst i Skåne. Kan man börja och avsluta arbetsveckan på ett bättre sätt?
Måndagskvällen blev riktigt rolig. Hade förväntat mig ett tyst, snabbt möte i Akademiska Föreningens Överstyrelse. Men det blev som på den gamla goda tiden – yrkanden, debatt, ajournering, votering och reservationer. Fick använda hela talmansregistret 🙂
Innan det var dags att flyga till Shanghai, via Amsterdam, jobbade jag hemifrån. Kan ju inte koppla ner hur som helst.
Nu vet jag vad jag ska göra för att nästan vara helt avkopplad under semestern. Det är bara att åka till ett land där wi-fi inte fungerar. Dessutom underlättar det väldigt att vara på andra sidan jordklotet. Sex timmars tidsskillnad gör det lätt att inte hänga med.
Jobbmobilen fick stanna på hotellet. Den privata följde med på mina härjningar i stan. Dock finns det vissa sociala medier och Kina som inte är fullt kompatibla. De som är, till exempel Instagram, bråkade med mig. Bortkopplad från omvärlden men ändå mitt i en händelserik stad. Så mycket att se, bli inspirerad av och fundera kring. Men mer om det länge fram.
Torsdagen fick jag möjlighet att besöka ev av Trelleborg AB:s fabriker i Kina. Trelleborg Sealing Solutions i Shanghai var målet och min värd, Oliver Chan, vd:n på plats tog väldigt väl hand om mig. Stor gästvänlighet. Passade på att tacka honom genom att ge boken om Trelleborgen. Lite kul tycker jag det är med kopplingen från vikingarna och vikingastaden Trelleborg till mångmiljonstaden Shanghai.
Under tiden jag nu samlar mina intryck, kommer i rätt tidszon har jag följande på agendan i vecka 22.
Måndagen den 29 maj
Näringslivsutskottet sammanträder med studiebesök på EA Installationer AB
Möte med IUC Syd
Vigslar
Styrelsemöte med Rotary
Rotary med föredrag om Heinloth Sweden AB
Tisdagen den 30 maj
Kommunledningsgruppen
Besöka Metso
Onsdagen den 31 maj
Möte kring Citykortet
Information om projekt i Smyge
Internt uppföljningsmöte kring kommunikation inom Förenkla – helt enkelt
Möte kring ringvägen kopplat till Kuststad 2025
Vigsel
Vernissage i Axel Ebbes konsthall
Torsdagen den 1 juni
TFF:s affärsnätverks frukostmöte
Avtackning av Göran Höckert, Fastighetsägarna Syd
Fredagen den 2 juni
Avstämningsmöte med kommundirektören
Trelleborg Advisory Board
Workshop och afterwork kring hur vi gör näringslivspolicyn till verklighet
Lördagen den 3 juni
Vigsel
Söndagen den 4 juni
Vigslar