När jag förärades med PHF

Ulf Bingsgård blir en Paul Harris Fellow

När Trelleborg-S:t Nicolai Rotaryklubb hade sitt årsmöte den 31 augusti fanns en ovanlig punkt på dagordningen.


Det handlade om att dela ut en PHF – Paul Harris Fellow. Inom Rotary är antalet hedersutmärkelser få, men den som kan delas ut till rotarianer som gjort ett osedvanligt gott arbete i Rotarys namn är en PHF. Paul Harris är namnet på grundaren av Rotary. Han var den som 1905 tog initiativet till att bilda Rotary, världens största yrkesnätverk. Allt började över en lunch mellan fyra personer i Chicago, Illinois, USA. Idag finns det över 1,2 miljoner rotarianer i 35 000 Rotaryklubbar i mer än 200 länder/landområden världen över.

De som agerar i Paul Harris anda inom Rotary blir uppmärksammade av sin klubb genom att klubben utdelar en Paul Harris Fellow (PHF). Måndagen den 31 augusti delade vår klubb ut sin första PHF på sju år till Ulf Bingsgård. Ulf var klubbens president från 1 juli 2017 till 30 juni 2018. Han har varit klubbens vice president efter det, haft uppdrag som medlemsansvarig och programansvarig. Nästkommande Rotaryår kommer Ulf vara Guvernör för distriktet, som innefattar 57 klubbar från Helsingborg och Höganäs i norr via Malmö och Lund till Trelleborg och Ystad i söder. Ett område med knappt 3 000 rotarianer av världen alla 1,2 miljoner. Det finns drygt 320 guvernörer världen över och Ulf kommer vara en av dem. Senast en guvernör kom från Trelleborg var för 24 år sedan.

Utmärkelsen delades ut av klubbens president Stina Salmonsson, måltidschef i Trelleborgs kommun.

Denna text publicerades i Trelleborgs Allehanda den 5 september 2020.

En reaktion på ”När jag förärades med PHF

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s