Besök från Kina och vigslar – ja en vanlig vecka helt enkelt – vecka 38

Besök från Kina och vigslar – ja en vanlig vecka helt enkelt – vecka 38

 

Nåja, kanske inte en helt vanlig vecka. Men rätt en del kända element finns i veckan som kommer. En del spännande nya saker finns också.

Veckan jag la bakom mig var en fantastiskt trevlig vecka. Större delen tillbringades i Stockholm på olika evenemang kopplat till SKL. Fick dessutom möjlighet att gå på två musikalen som nyligen haft premiär. På torsdagskvällen var det The Phantom of the Opera och på fredagen blev det Bullets over Broadway.

Innan jag drog till Stockholm hann jag med två besök från Kina, första delegationen kom från Hexidistriktet i Tianjin och andra delegationen kom från Zhejiangprovinsen. Båda delegationerna kom under måndagen. En dag då jag hann med att besöka en Trelleborgsföretagare och vara med på mitt sista möte kring Trelleborg Tillsammans. På kvällen var det ett uppskattat föredrag om Protega AB på Rotary, ännu ett framgångsrikt företag i Trelleborg.

Ordförandedagen på SKL gav inte mycket energi eller information. Kanske är det för att jag har varit med länge i politiken som gjorde att jag inte gick igång på snacket, kanske för att jag håller på att bli tjänsteman. Oavsett vilket, så gav dagen inte mycket. Roligare var det på kvällen när Moderaterna på SKL hade möte och bland annat Anna Kinberg-Batra pratade. Efter det blev det en god middag och många skratt. Kommer verkligen sakna dessa onsdagsträffar på SKL med kollegor från hela landet.

 

På torsdagen hade jag mitt sista möte med Beredningen för demokratifrågor. Det kändes tungt. Vi har haft många bra diskussioner i beredningen över åren. Kommer sakna detta. Fredagen viktes åt en heldag kring medborgardialog i komplicerade samhällsfrågor. Avvek en stund för att intervjuas av Dagens Samhälle kring min nya spännande karriär. Lämnade ändå SKL med tunga steg.  Kommer verkligen sakna dessa träffar och kreativa samtal.

Fick möjlighet att prata med musikalartisten Rasmus Mononen från Lilla Beddinge Teater, som spelar i The Phantom of the Opera. Intressanta samtal om Trelleborg, framtiden, utveckling, kultur och annat som får hjärnan att arbeta.

Bit för bit avvecklar jag mitt politiska liv. Veckan som kommer innehåller en del möten som är för sista gången. Några är faktiskt för första gången. Några kommer följa med in i mitt nya liv.

 

Måndagen den 19 september

Information om Trelleborg GreenRoom

Diskussion med kommundirektören kring näringslivschefsuppdraget

Styrelsemöte i Rotary

Rotary  – föredrag av Anders Berngarn, kommunstyrelsens ordförande i Lomma, kring utvecklingen av Lomma hamn

 

Tisdagen den 20 september

Besök från Kina

Vigsel

 

Onsdagen den 21 september

Nätverksresa med företagen kring Trelleborgs FF där jag kommer prata om min nya roll och Trelleborgs framtid

 

Torsdagen den 22 september

Ägardialog mellan Trelleborgs Hamn AB och kommunstyrelsens arbetsutskott

Besök från Kina

Vigsel

Valberedningsmöte inom Moderaterna i Trelleborg

 

Fredagen den 23 september

Besök från Kina

 

Lördagen den 24 september

Öppet hus på (M)ötesplatsen med riksdagsledamot Ewa Thalén Finné som huvudtalare

Show med Orup – Viva la Pop – på Malmö Arena

 

Söndagen 25 september

Syntolkad föreställning av Kinky Boots med Synskadades förening i Trelleborg med omnejd

 

Den underbara utsikten från tolfte våningen på SKL.  Undrar om jag får blicka ut över Stockholm igen....

Den underbara utsikten från tolfte våningen på SKL.
Undrar om jag får blicka ut över Stockholm igen….

 

 

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s